BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Umurbey Rüşdiyesi 150 Yaşında

Umurbey, Umurbey Rüştiyesi´nin Kuruluşunun 150. Yıldönümü ve Hacı Etem Ağa’yı Anma etkinlikleri coşkulu organizasyona ev sahipliği yaptı. 
Umurbey Rüşdiyesi 150 Yaşında

Gemlik Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği kuruluş yıldönümü ve anma etkinliklerine Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin’in yanı sıra protokol üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Umurbey Abdullah Fehmi İlkokulu Bahçesinde yapılan etkinlik, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Mehteran gösterimi ile renklenen günün açış konuşmasını Okul Müdürü Hüseyin Kaftan yaptı. Umurbey Rüştiye’sinin tarihçesinin yanı sıra Rüştiyenin kurulmasında aktif rol oynayan ve tüm zorluklara rağmen verdiği mücadele ile haklılığı ispatlanan Hacı Etem Ağa’nın yaşam öyküsünü davetlilere anlatan Hüseyin Kaftan, 150 yıl önce kurulan Rüştiyeden Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar başta olmak üzere, Gemlik’in ilk Türk kökenli Belediye Başkanı Ömer Çırgan, Belediye eski Başkanlarından Dr. Ziya Kaya, Mustafa Tayyar, General İbrahim Berken Paşa ve Dr. Niyazi Bayatlı çok önemli kişilerin çıktığını söyledi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’da, ilk cümlesi “Oku” olan bir dinin mensupları olduğumuzu ve “İlim Çin’de bile olsa, gidip onu bulun” felsefesini benimseyen bir toplum olduğumuzu hatırlatarak, eğitim ve öğretime verdikleri önemi masaya yatırdı. Cumhuriyet tarihinde Gemlik’e 600 derslik yapıldığını, Gemlik Belediyesi olarak 4 yıl içinde de 150 derslik kazandırdıklarını hatırlatan Refik Yılmaz, 4 yıl içinde özel sektör işbirliği ile ilçeye 7 yeni okul kazandırdıklarını, il özel idaresi sayesinde de bir okulun yapıldığını, bir okulun da temelinin atılacağını müjdeledi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Geleceğimiz ve Türkiye çocuklarımıza, çocuklarımız da Allah’a emanet” diye konuştu.

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık’ta, Hacı Ethem Ağa’yı bir kez daha saygıyla andıklarını belirterek, onun eğitim ve öğretim yolundaki mücadelesinin gelecek kuşaklara da örnek olmasını temenni etti. Abdullah Fehmi İlkokulu öğrencilerinin resim ve el işi sergisi açılışının yanı sıra, plaket töreni de güne renk kattı. Okulun kamera sistemini üstlenen BP Firması İnsan Kaynakları Müdürü Yakup Yavuz’a plaketi Kaymakam Cahit Işık tarafından verildi. Tören sonunda geleneksel pilav ayran dağıtımı gerçekleşti.

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.