BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Umurbey Celal Bayar Sağlık Meslek Lisesi Dev Tatbikatı

Umurbey Celal Bayar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, AFAD ve UMKE ekipleri ile birlikte 50 AFAD personeli ve 20 UMKE personelinin katılımı ile gerçeğini aratmayan Deprem tatbikatı gerçekleştirdi.
Umurbey Celal Bayar Sağlık Meslek Lisesi Dev Tatbikatı

Tatbikatı izlemeye Gemlik Kaymakamı Sayın Cahit IŞIK, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DURAN, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Ahmet Adil TUNÇ, AFAD il Müdürü, Okul Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler, veliler  katıldı. 500 kişinin izlediği tatbikatta, öncelikle protokol konuşmaları yapıldı. Okul Müdürü Yunus Emre ÜNSAL "Bursa ilimiz afetlerde en riskli bölgeler arasında yer almaktadır. Afetlerde kayıplarımız ve acılarımızı azaltmak için var olan İl AFAD ve UMKE gibi kurumlarımızla işbirliği yaparak öğrencilerimize ve Gemlik halkına farkındalık yaratmak ve Afetler için hazırlı olmak gerektiğini hatırlatmayı görev edindik. AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi) ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) çalışanları başta olmak üzere, tüm paydaşlarımızın katılımları bizleri onurlandırdı diyerek konuşmasını bitirdi. Afad İl Müdürü Yapılan etkinlik ile bilgi verip AFAD’ın görevlerinden ve hassasiyetlerinden bahsetti. Gemlik Kaymakamı Cahit IŞIK yaptığı konuşmasında; Bu tatbikatın önemli olduğunu, Depremim hayatımızın bir gerçeği olduğunu, AFAD ve UMKE’nin çalışmalarının ve yarattığı özverili fark için teşekkür ederken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul idaresine böylesi bir farkındalığa imza attıkları için teşekkür edip konuşmasını tamamladı.

Simülasyon ile verilen siren sesi ile İznik merkezli 5.8 şiddetinde bir deprem meydana geldiği ve okul tahliyesinde öğretmenler sınıflarında olmayan öğrencileri belirleyip okul müdürüne eksik öğrencileri bildirdiler. Okul müdürü 122 AFAD ve 112 Acil yardımı arayarak okulun 2. kat merdivenlerinin yıkıldığını ve 5 öğrenciye ulaşamadıklarını belirtti. Siren sesleri ile bölgeye gerçek ambulans kurtarma araçları, kurtarma aparatları ile gelen ekipler yaralılara ulaşıp ambulanslar ile yararlıları kurtardılar.  Acil yaralı bulma köpeği gösterisi ve sergi ile birlikte program sona erdi. 

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.