BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Servislerine Denetim

  Taşımalı eğitim yapan öğrencilerin ikamet ettiği yerden taşıma merkezi okullara  konforlu ve güvenli bir ortamda erişimlerini sağlamak için Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı taşıma kapsamında olan okul servislerinin denetimleri sıklaştırıldı.  
Okul Servislerine Denetim

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ile koordinasyona giderek taşıma kapsamında olan öğrenci servislerini detaylı bir şekilde denetledi.

Okul önlerinde ve okul önlerine yakın yerlerde yapılan denetimlerde, çeşitli yerleşim yerlerinden gelen ilköğretim okullarına taşıma yapan öğrencilerin bulunduğu öğrenci servisleri, teker teker durdurularak Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ve taşıma ihalesinin teknik –idari ve sözleşmesi baz alınarak denetlemeler yapıldı.

Buna göre; araçta bulunan öğrenciler için emniyet kemeri, araç şoför hatalarının bildirileceği telefon numarası, araçların bakım ve temizliği, araç bakım kartları, araç muayeneleri gibi bir çok madde başlığı altında ayrıntılı olarak değerlendirildi.

Genel olarak öğrenci servislerinde sıkıntı olmadığı belirtilerek, işin teknik ve idari şartnamesine göre kurallara uymayan araç şoförleri uyarılarak ihmali olan araç şoförlerine ise cezai işlem yapılacağı belirtildi.  

Öğrencilerimizin evlerinden okullarına, okullarından evlerine, güvenli bir trafik ortamında gidip gelmelerini sağlamak üzere yoğun ve sürekli denetimlerin yapılacağını ve herhangi bir aksamaya meydan verilmeyeceği ifade edildi.

Denetim sonrasında konuşan Gemlik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Adnan ULUĞ;  Anayasamızın 42. maddesinde yer alan "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz." hükmü ve “Sosyal Devlet İlkesi” esas alınarak, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu kapsamında yayımlanan, Millî Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliğin dayanağı Anayasamız ve sayılan yasalar çerçevesinde; Bedeli devlet tarafından karşılanan ve bir kamu hizmeti olan ücretsiz öğrenci taşıma servisi taşıma kapsamında olan öğrencilerin ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin taşınması  ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Eğitime erişim servislerinde kullanılmak üzere; "Araç Tanıtım Kartı"nın Müdürlüğümüzce hazırlanıp yüklenicilere ücretsiz verilmektedir. Araç tanıtım kartlarındaki amaç; araç güzergahlarının belirlenmesi, olası suiistimalin önüne geçmek,  velinin ve okul idaresinin öğrenciyi kime teslim ettiğini bilmesini sağlamaktadır.  İlçemizde; taşıma denetim komisyonu tarafından yapılan denetimlerde çok fazla bir eksiklik çıkmamıştır. Servis şoförlerinin yeterli belgelere sahip olduğu,  araçların bakımlı ve taşıma mevzuatına uygun olduğu görülmüştür.  Çocuklarımızın güvenli bir şekilde okula gidip gelmeleri bizler için çok önemlidir.  Eğitim öğretim dönemlerinde okul idarelerimiz ve konuyla ilgili trafikten sorumlu emniyet ve jandarma görevlileri her an bu okul servislerini denetlemektedirler.   

 

21-02-201821-02-201821-02-201821-02-2018

 

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.