BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günü

    “TOPLUMUN DÜŞMANI OLAN CEHALETİ ANCAK ÖĞRETMENLER YOK EDER.” 24 Kasım Öğretmenler Günü İlçemizde de coşkuyla kutlandı. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sabah saat 10.00´da Atatürk Anıtına Çelenk Sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törenler, Gemlik Belediyesi Manastır Kültür Merkezinde organize edilen ikinci bölüm ile devam etti.
Öğretmenler Günü

Buradaki törenlere Kaymakam Cahit Işık, Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Coşkun Çorapçı, İlçe Emniyet Müdürü Cafer Gündoğdu ve çok sayıda davetlinin yanı sıra okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Buradaki törenler, bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Öğretmenliğin kısa tarihi isimli film, öğretmenler gününün anlam ve önemini anlatan slayt gösterimi, eğitim ve öğretim sistemiyle ilgili izleyenleri güldürürken düşündüren karikatürler güne renk kattı. Umurbey Celal Bayar Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Yunus Emre Ünsal günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.  Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´e 24 Kasım 1928´de Başöğretmenlik statüsünün verildiğini belirtti. Öğretmenliğin sevgi ve fedakârlık üzerine kurulu bir meslek olduğunu vurgulayan Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, mesleki gelişmenin ve ilerlemenin anahtarı, çocuklarımızın ışık ve güneşi olan öğretmenlerin bu anlamlı gününün kutlu olmasını diledi. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, “Toplumun düşmanı olan cehaleti ancak öğretmenler yok eder” dedi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da, Fatihleri, Yavuzları yetiştirip, çağ açıp çağ kapatanların, tarihe yön verenlerin de öğretmenler olduğunu, Mimar Sinanları yetiştirip, 600 yıldır yaşayan eserler bırakanların da arkasında yine öğretmenlerin olduğunu vurguladı. Mustafa Kemal´i yetiştirenlerin de öğretmenler olduğunu bildiren Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Zor şartlara rağmen, Kurtuluş Savaşından destansı bir zaferle çıkıp, bir ülkenin kaderini değiştirdi" dedi. Günümüzde de öğretmenlerin muasır medeniyetler seviyesi hedeflerinde önemli misyonu olduğunu anlatan Refik Yılmaz, öğretmenliğin mum misali kendini eritip, çevresine ışık veren bir meslek olduğu görüşüne yer verdi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, bir öğretmen eşi olduğunu da hatırlatarak, öğretmenlerin nasıl fedakârlık içinde eğitim ve öğretim için çaba gösterdiklerinin en yakın şahidi olduğunu sözlerine ekledi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Türkiye’nin dünya ile yarışan, dünyadaki tüm mazlumların umudu bir ülke haline gelmesinde öğretmenlerin büyük payı olduğunu anlattı.   

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, öğretmenliğin insan yetiştirme sanatı olduğuna dikkat çekerek, bu kutsal görevi yapan tüm öğretmenlerin gününü kutladığını kaydetti. Kaymakam Cahit Işık, “Mesleklerin en kutsalı öğretmenliktir. Yarınlarımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da onların omuzlarında yükselecektir” diye konuştu.  Celal Bayar Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin skeçleri, kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin kompozisyon ve şiirlerini okumasıyla devam eden Öğretmenler Günü Kutlamalarında emekli olan 7 öğretmene Gemlik Kaymakamı Cahit Işık tarafından plaket sunuldu. Mesleğe yeni başlayan 17 öğretmen de ant içti. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, yeni öğretmenlere hediyelerini protokol üyeleriyle birlikte takdim etti. Törenler Çınar İlkokulu Öğretmenlerinin hazırladığı öğretmenler günü  müzikal klip ile son buldu.

25-11-201525-11-201525-11-201525-11-2015

 

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.