BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mezun Olduğu Okulun Öğrencilerine Avukatlık Mesleğini Anlattı

      Gemlik Anadolu Lisesinde Hukuk Fakültesi Tanıtımı
Mezun Olduğu Okulun Öğrencilerine Avukatlık Mesleğini Anlattı

Gemlik Anadolu Lisesi Meslek Tanıtım Kulübü son sınıf öğrencilerine Avukat İsmail İşel´in konuşmacı olarak katıldığı programla Hukuk Fakültesi ve avukatlık mesleğini tanıtıldı.

Gemlik Lisesi mezunu olup Bursa´da Avukatlık yapmakta olan İsmail İşel mezun olduğu okulun son sınıf öğrencilerine Avukatlık, Hâkimlik ve Savcılık mesleğinin inceliklerini anlattı.

Avukat İsmail İşel avukat olabilmek için öncelikle hukuk fakültesi mezunu olmak gerektiğini ardından istenirse savcı veya hâkim olabilmek için sınavlara girildiğini belirtti. Avukatların serbest çalıştığını tayin sorunlarının olmadığını ifade eden İşel, "Bol kitap okumaktan, sözel bölümden zevk alınıyorsa ve okumayı seviyorsak bu bölümü seçmeliyiz." dedi.Avukatlık mesleği konusunda öğrencilere bilgi veren Bursa Barosu’na kayıtlı Avukat İsmail İşel, Hukuk Fakültesi’nden mezun olanların ikametgâhının bulunduğu Baroya başvurarak, bir yıl süre ile Adliye ve Büro Stajı yaptıktan sonra, “Avukatlık Ruhsatı” alarak Baroya başvurarak göreve başladıklarını söyledi.

İşel “Ruhsatınızı aldıktan sonra bağımsız olarak ya da birkaç arkadaşınız ile birlikte büro açıp çalışabilirsiniz. Bu mesleğin artı ve eksileri vardır. Mah kemeye ve müvekkilinize karşı bağımsızsınızdır. Ancak sorumluluklarınız büyüktür. Yanlış ya parsan, birileri zarar görür diye düşünürsünüz. Sürekli okumak zorundasınız. Toplumun sorunlarından uzak kalamazsınız. Genel kül türünüzün iyi olması gerekir. Avukatların sabit kazancı yoktur. Türkiye’de avukat sayısı sürekli artıyor. Kendinizi iyi yetiştiremezseniz büro açtıktan bir kaç yıl sonra büronuzu kapatmak zorunda bile kalabilirsiniz. Onun için kendinizi bir alanda geliştirmeniz gerekiyor. Hukuk Fakülteleri insanların ufkunu açıyor. Avukatlık stresli bir iştir, zor bir iştir ama zevkli bir meslektir. Genel görevi adalete yardımcı olmaktır.” dedi. 
Meslek tanıtım günleri öğrencilerin sorduğu soruların cevaplanmasıyla son buldu.

Meslek tanıtım semineri hakkında bilgi veren Okulun Meslek Tanıtım Kulübü rehber Öğretmeni Sevgi Sayın, "Okulumuz rehberlik servisi tarafından öğrencilerimize yönelik meslek tanıtım seminerleri düzenlemekteyiz. Daha önce yaptığımız meslek tanıtım toplantılarına ek olarak bu kez de öğrencilerimize hukukçu mesleği tanıtıldı.  Bize bu çalışmalarda yardımcı olan Avukat İsmail İşel´e verdikleri bilgiler ve öğrencilerimizin konuyla ilgili sorularına verdikleri cevaplardan dolayı çok teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.