BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Okuma Yazma Seferberliği

İlçemizde Okuma Yazma Seferberliği

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği” ne yönelik çalışmalar Gemlik’ te İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde başlatıldı.

Eğitim hakkı her yaştan insanımız için anayasal bir haktır. Eğitim - öğretim hakkından yararlanamayan, temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişiler yasaların tanıdığı hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamaz.

Yetişkinlere yönelik okuma yazma çalışmaları düzenli bir şekilde yürütülmekle beraber, başlatılan seferberlikle bir yandan okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın I. kademe okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi, bir yandan da bu kursları bitiren vatandaşlarımızın II. kademe kursları ile ilkokul düzeyinde eğitim görmeleri amaçlanmaktadır.

Seferberliğin ilçemizde en etkin ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla bir komisyon oluşturulacak, bu komisyon koordinasyonunda tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, Mahalle Muhtarları ve eğitim paydaşları aracılığıyla okuryazar olmayan vatandaşlarımızın tespitinin yapılarak halk eğitimi merkezlerimizde ve okullarımızda açılacak I. kademe kurslarına devamları sağlanacaktır. 

Seferberlik ilçemizde yazılı ve görsel duyurular yapılarak süreç hızlı bir şekilde yürütülmektedir.

05 Şubat - 02 Mart tarihleri arası duyuruları ve alan taramaları yapılacak olan kurslar 05 Mart – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Amacımız ilk etapta Gemlik İlçemizde ulaşılmadık vatandaş bırakmayarak esaslı bir alan taraması ile okuryazar olmayan yetişkinlere eğitim vermektir.

Kurslar törenle başlatılacak olup, bitiminde mezuniyet töreni yapılacaktır.

Ayrıca kurslarımıza katılıp başarılı olan kursiyerlerimiz için, Konya, İstanbul ve Çanakkale gezileri düzenlenecektir.

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.