BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gemport Gemlik Anadolu Lisesi´nde Meslek Tanıtım Günleri Devam Ediyor

Gemport Gemlik Anadolu Lisesi´nde  Meslek Tanıtım Günleri Devam Ediyor

Gemport Gemlik Anadolu Lisesinde Meslek Tanıtım Günlerinde Okulun bu ay ki konuğu Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete oldu.

Okul konferans salonunda öğrencilerle bir araya gelen Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete gençlere Türkiye´deki adalet sistemi ve  savcılık mesleği hakkında bilgiler verdi.

Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete´nin konuşmacı olarak katıldığı Meslek Tanıtım toplantısını İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, Şube Müdürü Burhan İnan ,Okul Müdürü Hayrettin Arıcı ,Okulun Meslek Tanıtım Kulübü rehber öğretmeni Sevgi Sayın ve çok sayıda öğrenci takip etti.

Hukuk fakültesi mezunlarına her zaman ihtiyaç duyulacağını ifade eden Sacı Mete ´ Çünkü, sürekli değişen ve gelişen bir sisteme sahip. Kanunlar sürekli gelişiyor ve her zaman eklemeler oluyor. 1986 da siber suçlar yoktu. Siber diye bir terim de yoktu. Yeni suçlar üretmeye başladı insanoğlu. Bu sebeplerle hep okumalı, öğrenmeli ve uygulamalısınız dedi.

Öğrencilere meslek seçimleri hususunda tavsiyelerde bulunan Mete, bir öğrencinin sorusu üzerine, mesleğine severek yaptığını ifade etti.

Savcı Mete  Mahkeme kuruluşu bulunan her il merkezi ve ilçede o il veya ilçenin adı ile anılan bir Cumhuriyet başsavcılığı bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi ´. Cumhuriyet başsavcılığında, bir Cumhuriyet başsavcısı ve yeteri kadar Cumhuriyet savcısı bulunur. Gerekli görülen yerlerde Adalet Bakanlığı´nın önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun kararı ile bir veya birden fazla Cumhuriyet başsavcı vekili atanır.

Kanunlarda Cumhuriyet Savcılığının görev yapacağı il belirtilen mahkemelerdeki duruşmalara Cumhuriyet başsavcısının kendisi veya görevlendireceği Cumhuriyet başsavcı vekili veya Cumhuriyet savcısı katılır. Gerektiğinde duruşmalara birden çok Cumhuriyet savcısı katılabilir.Kamu davasının açılmasına yer olup olmadığına karar vermek üzere soruşturma yapmak veya yaptırmamak,-Kanun hükümlerine göre yargılama faaliyetlerini kamu adına izlemek, bunlara katılmak ve gerektiğinde kanun yollarına başvurmak,-Kesinleşen mahkeme kararlarının yerine getirilmesi ile ilgili işlemleri yapmak ve izlemek,Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmakla yetkilidirler.´dedi.

Savcıların görevlerinin kolay olmadığını ifade eden Savcı Mete ´Savcı, suç haberinin kendisine ulaşması itibaren devlet adına araştırma yaparak, gerekli soruşturmayı yürüterek, o devletin kanunları gereğince herhangi bir suç var mı ya da herhangi bir şekilde kanuna aykırı bir faaliyet var mı araştıran, hukuka uygun bir şekilde tüm delilleri ilgili soruşturma dosyasında toplayan ve eğer o konu hakkına bir suç işlenmesi sebebiyle failler hakkında ceza kanunu kapsamında iddianame yazan ve ceza kanununda belirtilen hallerde kişilerin ceza alması için mahkemeye iddianamesini yazıp hazırlayan ve hakimler savcılar kanununa tabi bir devlet görevlisidir. Savcıya, cumhuriyet adına görev yaptığını belirtmek üzere “Cumhuriyet Savcısı” adı verilmektedir.´dedi 

Seminerin ikinci bölümünde öğrencilerden gelen çok sayıda sorulara cevaplar veren Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı  Ömer Mete öğrencilere disiplinli ve düzenli çalışmaları tavsiyesinde bulundu. 

 

13-03-201713-03-2017

 

 

 

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.