BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gemlik Anadolu Lisesinde Öfke Kontrol Eğitimi

Gemlik Anadolu Lisesinde Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Cansu Karakuş tarafından okul öğretmenlerine Öfke kontrol Eğitimi Semineri verildi.
Gemlik Anadolu Lisesinde Öfke Kontrol Eğitimi

Görsel fotoğraf ve videolardan da faydalanarak soru-cevap ve örnek olaylara yer verilen seminerde okulun Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Cansu Karakuş önce öfkenin tanımını yaparak  ´Öfke, bireyin herhangi bir engellenme, adaletsizlik ya da kendi benliğine yönelik bir tehdit hissettiğinde yaşanan duygudur. Buz dağının suyun üstünde kalan kısmı öfkedir´ şeklinde konuştu. 

Öfkenin ortaya çıkmasına neden olan olayları da sınırlayan Karakuş seminerde öğretmenlere ´ Öfke ile birlikte kızgınlık, hiddet, kaygı, nefret, intikam, düşmanlık, kin duygularını yaşarız. Öfkeyi doğru ifade etme becerisini kazanmaya "öfke kontrolü" denir. Öfke kontrolünde temel amaç; saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresine zarar vermeyecek şekilde duygusunu ifade becerisi kazanmasıdır. Günlük hayatta karşılaştığımız birçok zorluk karşısında öfke duygusu kaçınılmazdır. Öfkeyi ortaya çıkarmak değil, ifade etme biçimi olayı çözer. Öfke kontrolü sağlamak; bastırmak, pasif davranmak, geçiştirmek değildir. Uygun zamanda uygun tepkiyi verebilmektir. Bazen de affetmeyi bilmektir. Her yaşadığımız sıkıntının sırtınızda bir yük olarak taşıdığınızı düşünün. Konuşmadığınız kişiye bakmamak için bile bir çaba içindesiniz. Konuşmamak mesele değil, önemli olan sorunu çözmektir. Bunun içinse bir durum karşısında öncelikle ne hissettiğinizi bulun, bunu size neyin hissettirdiğini fark edin ve ondan sonra çözüme geçin. Bilmediğiniz, fark etmediğiniz bir şeyi çözemezsiniz." dedi.

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.