BURSA GEMLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı Çoşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi Gemlik’te de kutlandı. Bu yıl kutlanan 29 Ekim Bayramı, son yılların en kapsamlı ve en katılımı yüksek Cumhuriyet Bayramı olma özelliğini de taşıdı.
Cumhuriyet Bayramı Çoşkusu

Törene; Bursa Vali Yardımcısı ve Gemlik Kaymakam Vekili Mustafa Altıntaş, Garnizon Komutanı Namık Kemal Çil, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, İlçe Jandarma Komutanı Barış Bozkurt, İlçe Emniyet Müdürü Cafer Gündoğdu, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, daire müdürleri, okul müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

‘’Kaymakamlıkta tebrikler kabul edildi’’

Gemlik İskele (Demokrasi) Meydanında yapılan program öncesinde, Gemlik Kaymakamlığında tebrikler kabul edildi. Kurum, kuruluş, dernek, meslek odaları, muhtarlar ve siyasilerin katılımıyla tebriklerin kabul edilmesi sonrasında, program için İskele Meydanına geçildi.

‘’Son yılların en büyük kalabalığı’’

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları son yılların en büyük kalabalığına sahne olurken, katılanlar kutlamaları coşku ile karşıladı. Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programda ilk sözü Gemlik Kaymakam Vekili Mustafa Altıntaş aldı. Altıntaş; ‘’Cumhuriyetimizin 93. Kuruluş Yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Yüce Türk Milleti kendisine yönelen her türlü tehdidi bertaraf ederek Cumhuriyeti kurmuş, yaşatmış ve yaşatmaya devam edecektir.

Anadolu’nun işgali sonrasında Mustafa Kemal ve Arkadaşlarının Samsun’a çıkması, kaderi değiştirecek Amasya, Erzurum, Sivas sonrasında Ankara’ya gelmesi ile Hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletin olacağı dönem başlamıştır. Bildiğiniz gibi ‘ya istiklal ya ölüm’ anlayışıyla kurtuluş savaşı ve zafer kazanılmış, Türklerin karakterlerine en uygun olan Cumhuriyet rejimi benimsenmiştir.

Bildiğiniz gibi 15 Temmuz’da da Cumhuriyet, devlet ve millet düşmanları darbe girişiminde bulunmuş, yüce milletimiz bunlara en iyi cevabı vermiştir. Birlik ve beraberlik içinde her türlü sorundan kurtulma, azim ve kararlılığımız da vardır. Biz sorunları tarihimizde çok kez yaşadık. Vatan ve millet sevgimiz ile olumsuz şartları yendik. Umudumuz gençlerdedir. İnanıyoruz ki gençlerimiz, ülkemizi daha iyi yerlere getirecektir. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur’’ dedi.

Konuşmalar sonrasında şiir yarışmasında birinci olan Borusan Ortaokulundan Gökçe Bakır, Kompozisyon Yarışmasında birinci olan Celal Bayar Anadolu Lisesinden Işıl Selinay Özağıl, Umurbey Abdullah Fehmi Ortaokulundan Sude Gülsün çalışmalarını okudu. Ali Kütük Ortaokulu öğrencisi Nisa Gökselin Özkök’ün ‘’Aziz Şehitlerimize’’ adli şiiri büyük alkış alırken, Bayram kutlamaları, tören geçişi ile son buldu. 

 

01-11-201601-11-201601-11-2016

Demirsubaşı Mah. İskele Cad. No11 Gemlik Hükümet Konağı 2. kat 16600 Gemlik / Bursa - 0(224) 513 1174 0(224) 513 1196 0(224)513 4970

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.